Fethiye Mah. Füsun Sok. No:11/A, Nilüfer BURSA

+90 (224) 242 0316

+90(545) 445 75 00

20 YAŞ DİŞLERİ

1

20 Yaş Dişi Nedir?

2

Pedodonti (çocuk diş hekimliği); doğumdan kalıcı dişlenme döneminin başladığı ergenliğe kadar meydana gelebilecek diş problemleriyle ve acil durumlarla ilgilenen, diş ve çenesel problemlerin oluşmasını engelleme amaçlı koruyucu uygulamaları da kapsayan anabilim dalıdır.

 

Pedodontistler, diş hekimliği fakültelerinden mezun olduktan sonra, ilgili fakültelerin pedodonti anabilim dalında doktora eğitimini (4-6 yıl) tamamlayarak pedodonti uzmanı olmaya hak kazanırlar.

20 yaş dişi hangi durumlarda çekilir?

Normal pozisyonda ve yolunda olmayan, yan çıkan 20 yaş dişleri her zaman sorunludur. Ağrı yapabilir, öndeki dişi çürütebilir, öndeki dişleri

ittirdiği için ön dişlerin çarpık olmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda 20 yaş dişi çekilmelidir. Yan çıkan dişler öndeki dişlere basınç yapabilir ve çeşitli iltihaplanmalara, yüzde şişliklere ve kuvvetli ağrılara yol açabilir. İltihaplı 20 lik dişlerde öncelikle antibiyotik tedavisi başlanır ve iltihaplanma yok edilir. Kemiği eritemediği için yukarıya düzgün şekilde çıkamayan 20 lik diş cerrahi müdahele ile eritemediği kemik kısmının alınarak 20 lik dişi çıkartılır.

3

Gömülü 20 yaş diş çekiminde acı veya ağrı hissedilir mi?

Gömük 20 yaş dişleri çekimi sırasında lokal anestezi aracılığı ile sinir iletisi durdurulduğundanhasta herhangi bir ağrı hissetmez. Alt çene üst çeneye göre biraz daha zor uyuşmaktadır. Gömük 20 yaş dişlerin pozisyonları farklı olsa bile bazıları kemiğin altında yer alabiliyor bazıları diş eti altında yer alabiliyor. Kemiğin altında yer alan 20 yaş dişlerinin operasyonu birazdaha fazla sürmesine rağmen operasyon süresince herhangi bir ağrı hissedilmemektedir. Kemiğin üzerinde yer alan sadece diş eti retansiyonu olan gömük 20 yaş dişlerinde ise çok daha kısa bir operasyon ve operasyon sonrası daha rahat geçen bir tedavi süreci gerçekleşir. Eğer kemik kaldırılarak alınmış gömük 20 yaş dişi var ise bu operasyondan sonra 1-2 gün ağrı oluşabilir. Bu ağrılarda yine doktorunuzun reçeteleyeceği ağrı kesiciler ile önlenecektir.

4

Gömülü 20 yaş dişi çekilmelerinden sonra iyileşme süreci nasıldır?

Eğer dikiş atıldıysa ki bir çoğunda dikiş atılır.1 hafta sonra dikişler alınır ve hastamızın hiçbir sıkıntısı kalmaz. Gömülü diş çekildikten sonra ilk 1-2 gün ağrıları olabilir, şişlikleri olabilir özellikle dikkat edilmesi gereken dikişin attırılmamasıdır. Dikişlerin atmaması içinde ağız çok fazla açılmamalı ve yumuşak gıdalar ve sıvı gıdaların tüketilmesi tercih edilmelidir. Dikişler alındıktan sonraki bakım sürecinde ise şunlara dikkat edilmesi gerekiyor oradaki diş boşluğu hemen kapanmamaktadır. Öncelikli olarak diş eti kapanır ve daha sonra zamanla alttan kemik dolduğu zaman o boşluk kapanıyor doğal olarak o diş boşluğuna girecek olan gıdaların enfekte olmaması ve sürekli olarak dilimizle o bölgeyle oynamamamız gerekiyor.